Różaniec karawaka - hematytowy

Kat.: 01550

Unikatowy różaniec zakończony krzyżem karawaka z oryginalnym medalikiem św. Benedykta.
  • Dostępność: Brak
  • Dostawa: od 8,99 zł (Poczta Polska - ODBIÓR W PUNKCIE)
  • Kod EAN:
    • 5902983910848
19,90 zł -15% 16,92 zł brutto / szt.
Najniższa cena z 30 dni przed aktualną obniżką: 19,90 zł / szt. -15%

Opis

Unikatowy różaniec zakończony krzyżem karawaka z oryginalnym medalikiem św. Benedykta.

 

Dokładny opis użytych w różańcu elementów oraz napisów i symboli na obrazku:

Krzyż karawaka (krzyż morowy) oraz medal św. Benedykta, które chronią przed zarazą, tzw. morowym powietrzem i innymi nieszczęściami. Wiązany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym co najmniej od XIII wieku znajdował się pektorał z relikwiami Krzyża Świętego, otaczany kultem. Na jego powierzchni umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Repliki krzyża hiszpańskiego, przybierające niekiedy formę medalika, noszono przy sobie, na przykład zawieszając na szyi. Duże, drewniane krzyże stawiano na skraju wiosek czy miast. Papierowe odbitki naklejano na drzwi domów.

Do Polski krzyż ten przywędrował w XIII w. z Rusi i Węgier, a od początku XIV w. wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego znajduje się m.in. w sanktuarium na Świętym Krzyżu w woj. świętokrzyskim.

Medal św. Benedykta to jeden z najpopularniejszych do dzisiaj sakramentaliów. Z jednej strony przedstawia św. Benedykta. Z drugiej krzyż z pierwszymi literami modlitwy. 

 

Znaczenie napisów i liter umieszczonych na obrazku:

Szarfa: ECCE CRUCEM DOMINI++FUGITE PARTES ADVERSAE (Oto krzyż Pana, uciekajcie wrogi);

Karawaka: +Z+D+A+BIZ+SAB+Z+HGF+BFRS (litery oznaczające błogosławieństwo św. Zachariasza – benedyktyńskiego papieża zm. w 752 r.);

Medalik św. Benedykta: CSPB (Crux Santi Patris Benedicti – Krzyż Świętego Ojca Benedykta); CSSML (Crux Sacra Sit Mihi Lux – Krzyż Święty niech mi przyświeca); NDSMD (Non Draco Sit Mihi Dux – Zły Duch/Smok nie będzie mi władcą); IHS (Iesus Hominum Salvator – Jezus zbawca ludzkości); V.R.S. N.S.M.V.S.M.Q.L.I.V.B. (Vade Retro Satana Non Saude Mihi Vana Sunt Mala Quac Libas Ipse Venena Bibas – Idź precz szatanie, Twych porad ja nie znoszę, Chcesz mnie w grzech wprowadzić, Spróbuj sam truciznę zażyć).

Cechy

Cechy produktu
Wydawca:
Kod EAN:
  • 5902983910848