Teologia moralna siedmiu listów
apokaliptycznych
Catalogue index: WDS20-2381
- Availability: Moderate
- Delivery time: Completion between 2-3 days
- Delivery: from PLN8.99 (Odbiór w punkcie PACZKA48)
Description
Wieloraki dorobek kaszubskiego duchownego katolickiego, ks. Leona Heykego (1885–1939) jest stopniowo odkrywany przez badaczy i miłośników literatury oraz kultury kaszubskiej. Wśród jego rozmaitych osiągnięć działalność jako kapłana i teologa jest mniej znana, a wydaje się nawet, że rozprawa doktorska, którą obronił na uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu w roku 1913 i wydał drukiem w Gdańsku, jest dziś całkowicie zapoznana i nieobecna w literaturze naukowej (polskiej i obcej), a zatem również i w świadomości miłośników kultury kaszubskiej i – szerzej – katolickiej. Pracę tę ponownie udostępniamy czytelnikom w niemieckim oryginale i – po raz pierwszy – w polskim przekładzie.
Tekst młodego kapłana napisany jest z dużym zaangażowaniem autora w omawiany temat. Duchowny mocno przeżywa przesłanie, które wypływa z Apokalipsy św. Jana, jej realizm, jej nadprzyrodzoną rzeczywistość Bożej obecności w świecie, siedmiorakie zapowiedzi czasów ostatecznych, ich naturę i rangę katolickiego porządku moralnego realizowanego przez Kościół w dziejach.
Doktorant posiadał gruntowną znajomość podręczników teologii dogmatycznej, klasycznych oraz monograficznych publikacji z zakresu biblistyki, artykułów zawartych w czasopismach fachowych i pism źródłowych autorów starożytnych. Warsztat ten pozwolił młodemu badaczowi solidnie zbadać i pokazać sens, znaczenie i przesłanie, jakie wynika z początkowych fragmentów Apokalipsy św. Jana w świetle Tradycji Kościoła i aktualnego stanu badań w drugim dziesięcioleciu dwudziestego wieku.
Doktorant posiadał dobrą znajomość języków starożytnych i duża cześć jego analiz opiera się na rozważaniach filologicznych (przytoczono sporo kluczowych pojęć, które są następnie omawiane). Praca zogniskowana jest wokół poszczególnych kategorii, które wchodzą w skład listów apokaliptycznych, a więc siedmiu pism skierowanych do siedmiu Kościołów, które są w Azji, zawierających katalog problemów doktrynalnych i moralnych nie tylko młodego Kościoła chrześcijańskiego w czasach apostolskich, ale będących obrazem ludzkości żyjącej w świecie doczesnym w drodze na Sąd Ostateczny. W tym sensie omawiany fragment Apokalipsy św. Jana nie jest wybrany przypadkiem, ale stanowi kompletny traktat z zakresu antropologii i historiozofii katolickiej, jest inspiracją do katolickiego odczytywania sensu bieżących wydarzeń i poznawania natury ludzkiej w świetle Wiary.
Miejmy nadzieję, że udostępnienie czytelnikom doktoratu ks. Leona Heykego w dwóch wersjach językowych – oryginalnej, niemieckiej, i w polskim przekładzie – ponad sto dziesięć lat od jego wydania w Gdańsku, przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania kulturą kaszubską i jej twórcami nie tylko na niwie literatury i poezji, ale również wśród badaczy teologii i historii Kościoła, a dla współczesnych Kaszubów niech będzie żywą inspiracją, by „trzymali z Bogiem”, jak ich ojcowie, gorliwie pełniąc „służbę Bożą”.