Krzyż karawaka (krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza)
materiał: metal, wysokość: 14 cm, z podstawką (stojący)
Kat.: IM1587
- Dostępność: Dostępne
- Czas dostawy: 24h
- Dostawa: od 8,99 zł (Poczta Polska - ODBIÓR W PUNKCIE)
- Kod EAN:
- 5900000137728
Opis
Krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza, czy karawaka używany był w Kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Najpopularniejszy krzyż związany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym znajdował się otaczany kultem pektorał z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas VI wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami. Repliki krzyża wykonywano z różnych metali, w tym szlachetnych, a także z drewna. Ubożsi zadowalali się karawakami odbitymi na papierze. Te niewielkich rozmiarów, przybierające niekiedy formę medalika przedmioty noszono przy sobie, na przykład zawieszając na szyi. Duże krzyże stawiano na skraju wiosek czy miast, by strzegły ich mieszkańców przed chorobami i nieszczęśliwymi wypadkami. Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII wieku z Rusi i Węgier. Na początku XIV wieku krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi łysogórskiemu przez Władysława Łokietka – dzięki temu kult relikwii rozprzestrzenił się i do dziś świętokrzyskie sanktuarium jest największym w Polsce miejscem kultu Drzewa Krzyża Świętego. Od miejsca złożenia relikwii powstała nie tylko nazwa miejsca, a także pasma górskiego, rejonu i województwa.
+ JMJ
O mocy Krzyża Świętego
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak bardzo Bóg kocha człowieka otwórz Ewangelię w miejscach, w których mówi ona o Jezusowej śmierci. Nie czytaj o cudach, uzdrowieniach, wskrzeszeniach, ale właśnie o Golgocie. Odnajdziesz tam naukę o chrześcijańskim sensie ofiary oraz klucz do tajemnicy Nieogarnionego.
Ofiara, asceza, rezygnacja z samego siebie – któż ze współczesnych chrześcijan chce słuchać kazań na tematy tak dziś niepopularne? Łatwiej jest przecież mówić na ambonie o cudach, o uzdrowieniach, o rozwiązywaniu codziennych problemów, na koniec okraszając wszystko chwilą zazwyczaj sztucznej radości. A przecież bez praktykowania w życiu „ducha Golgoty” nie da się zrozumieć Krzyża, a bez zrozumienia Krzyża nie da się przecież zrozumieć Ukrzyżowanego.
Czym zatem jest Krzyż? Krzyż to podpis Boga, to Boża chwała. Krzyż to wywyższenie Miłości, ale także kij na wrogów Ewangelii. I prawdą jest, że my sami nigdy nie uwolnimy się od wpływu złych ludzi jeśli Krzyż Chrystusa nie doda nam mocy. Krzyż jest bowiem zbroją wszystkich wierzących i murem nie do przebycia dla tych, którzy pragną wyrządzić nam krzywdę. On jest dumą Kościoła świętego. Jest uświęceniem kapłanów, ocaleniem dla rodzin, jest czystością męczenników, stałością w wyznawaniu wiary wyznawców i odwagą misjonarzy. Krzyż jest nadzieją na ostateczny tryumf sprawiedliwości. Jest radością i koroną wszystkich świętych, schronieniem dla osób, które popadają w grzechy, a wreszcie pokojem tych, którzy są w niebezpieczeństwie śmierci.
Współcześni chrześcijanie rzadko klękają. Z trudem przychodzi wykonywać im ten zbawienny gest nawet wówczas, kiedy przyjmują Boga w Komunii Świętej. Dla ludzi Krzyża klęczenie jest naturalnym odruchem. Wiele na temat tej modlitewnej postawy zostało już powiedziane, ale może powtórzyć to trzeba i po raz kolejny: Kto nie klęczy ten nie wierzy prawdziwie, bo nie poznał prawdy ani o wielkości Boga, ani o własnej grzeszności. Nieklęczący nie rozumieją Krzyża i nie znają jego prawdziwej mocy.
Krzyż towarzyszy nam w życiu różnych sytuacjach. Na skrzyżowaniu dróg przypomina nam, że wszędzie mamy kroczyć z Bogiem. Jest miłością rodziców błogosławiących swym dzieciom, jest sensem cierpienia leżących na szpitalnych łóżkach, jest uwolnieniem od grzechów penitentów jest wreszcie pokojem tych, którzy umierają w Panu. Przez całe wieki katolicy zwracali się także do krzyża w okresie co jakiś czas wybuchających epidemii.
Caravaca to miasto leżące na południu Hiszpanii, które wielokrotnie było świadkiem cudownych wydarzeń związanych z przechowywanym w nim krzyżem o dwóch belkach. Podanie głosi, że w XIII w., podczas wojen z muzułmanami został on, na oczach niewiernych, przyniesiony przez anioły kapłanowi, który zamierzał odprawić Mszę Świętą. Poruszony tym znakiem wódz islamski wraz ze swym dworem przyjął chrześcijaństwo. Jak się później okazało „krzyż z nieba” zawierał relikwie prawdziwego Krzyża, na którym zawisł Pan Jezus.
Caravaca, która w między czasie zmieniła swą nazwę na Caravaca della Cruz, czyli Caravaca od Krzyża bardzo szybko stała się celem licznych pielgrzymek konkurując nawet pod względem popularności z Santiago de Compostela. Przybywający do niej ludzie wielokrotnie doświadczali cudów uzdrowień duszy i ciała szerząc tym samym kult cudownego krzyża.
Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII wieku z Rusi i Węgier. Na początku XIV wieku krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi łysogórskiemu przez Władysława Łokietka – dzięki temu kult relikwii rozprzestrzenił się i do dziś świętokrzyskie sanktuarium jest największym w Polsce miejscem kultu Drzewa Krzyża Świętego.
W wydanej w 1902 r. „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunt Gloger pisał: „[Po Soborze Trydenckim] pielgrzymi zaczęli przynosić do Polski relikwiarzyki w kształcie małych krzyżyków tej samej formy i tak samo nazywanych. Pobożni w czasie morowego powietrza stawiali karawaki przy wsiach i miasteczkach, aby zaraza je mijała, i modlili się na książkach tak samo nazywanych”, a Jan Ursyn Niemcewicz podaje, że „karawaczkę miał pod Wiedniem dla ochrony król Jan III Sobieski”.
Karawaka nazywana jest często krzyżem cholerycznym, gdyż epidemie tej choroby dotykały mieszkańców Królestwa Polskiego najczęściej. W 1831 r. cholerę przywlokły wojska rosyjskie walczące z powstaniem listopadowym. Epidemie szerzyły się też w latach 1848-1855, 1866-1873 i 1893-1895. Cholera dała się we znaki również podczas I wojny światowej, a podczas drugiego światowego konfliktu ludzi dziesiątkował tyfusu. Z wybuchem każdej z tych epidemii odnawiał się kult do Krzyża o dwóch belkach, które możemy spotkać jeszcze dziś w wielu miejscowościach.
Karawaka nie jest amuletem i nie należy przypisywać jej magicznych mocy. Noszenie Karawaki, zresztą jak każdego innego Krzyża czy medalika jest swoistym wyznaniem wiary i oznaką zaufania i ucieczki do Pana Boga w czasach, w których doświadczają nas epidemie czy klęski żywiołowe.
Wobec szerzącej się dziś epidemii warto jest przypomnieć sobie ten zapomniany kult Krzyża, do którego przez całe wieki uciekali się nasi przodkowie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Amen.
Cechy
Wydawca: | |
Kod EAN: |
|
Zobacz także
Klienci, którzy kupili ten produkt kupili również...
Drodzy Czytelnicy, winniście wiedzieć, że ja już teraz odczuwam taką potrzebę i kroczę drogą po waszej stronie jako brat i szczery współtowarzysz
02046
Pięknie wydana Pamiątka Chrztu świętego. Dostępna w dwóch kolorach - dla chłopców i dla dziewczynek.
00279
"W dziejach naszej Ojczyzny nauka niezmienna: Że tylko tam sojusz i tam miłość wierna, Gdzie się i serce z sercem i krew ze krwią zleje. O tym świadczą nam Litwy i Korony dzieje!"
01258
Prezentowany album zawiera całkiem nowe kompozycje przeznaczone na specjalne okazje.
00614
Pamiątkowa książeczka z okazji Pierwszej Komunii Świętej z miejscem na wpisy oraz zdjęcia.
00998
Będąc chłopcem podczas zabawy niechcący... chrzci swoich przyjaciół. Jako diakon bierze udział w obradach Soboru Nicejskiego potępiającego arianizm. Zostaje patriarchą egipskiej Aleksandrii, by wojować z pogaństwem i herezją.
01343
W Roku Wiary prezentujemy Państwu książkę zawierająca nowatorską problematykę sposobu doświadczenia wiary poprzez widzenie.
01577
Książka zawiera rozważania Drogi Krzyżowej dla dzieci, dla uczniów gimnazjów, młodzieży oraz dorosłych.
01589
Niniejszy zbiór rozważań Drogi Krzyżowej wpisuje się w bogactwo publikacji na ten temat.
01682
Niniejszy zbiór rozważań Drogi Krzyżowej wpisuje się w bogactwo publikacji na ten temat.
01683
Treść książki obejmuje szerokie spektrum tematyczne. Ukazuje problematykę godności człowieka. Daje głęboki wgląd w zagadnienia rodziny, wiary i rozumu.
Wła000397
Boskie ustanowienie Kościoła, Kolegium 12 Apostołów, Kościół z ewangelicznych przypowieści, 4 znamiona Kościoła.
01857
Sprawna i napisana ze swadą historia siedziby biskupów jest nie tylko historyczną relacją, ale przede wszystkim opowieścią o miejscu codziennego bytowania biskupów Diecezji Sandomierskiej.
01907
Książka to przejrzyste i praktyczne studium dotyczące objawień fatimskich. Zawiera historię objawień, objaśnia ich wymowę i precyzuje, jak ich treść mamy realizować w naszym życiu.
02367
Niech ten modlitewnik będzie pomocą w rozsiewaniu ziaren miłości do Jezusa i Maryi w duszach ludzkich. Przekazuję, Ci Drogi Bracie i Siostro, 185 rozważań różańcowych i 12 dróg krzyżowych na każdy miesiąc roku.
02475
Wiedza i wiara, modlitwa i codzienne życie – wszystkie czerpią z jednego Źródła i jednym Światłem są opromienione.
00095
Ten swoisty przewodnik po meandrach kurialnej rzeczywistości, to także doskonały elementarz dla kurialnych nowicjuszy oraz osób świeckich niemających na co dzień styczności z kościelnymi urzędami.
02643
Ta Biblia dla dzieci zawiera wiele pouczających historii biblijnych, opatrzonych pięknymi ilustracjami. Dzięki tej wyjątkowej książce, dzieci dowiedzą się więcej na temat wiary chrześcijańskiej i Bożej miłości do nich.
02831